dotycząca wydawania opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, szkolenia zawodowego oraz zatrudnienia w województwie przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy w Rzeszowie.
Na podstawie art. 22 ust. 5 pkt 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1482 z późn.zm.), w związku z art. 68 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. prawo oświatowe (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.), Wojewódzka Rada Rynku Pracy w Rzeszowie opiniuje zasadność kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, szkolenia zawodowego oraz zatrudnienia w województwie.
W celu ujednolicenia postępowania w sprawie uzyskania powyższej opinii przygotowana została procedura jej wydawania:
-
Dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe składa do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie wniosek owydanie opinii przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, szkolenia zawodowego oraz zatrudnienia w województwie.
-
Wniosek jest rozpatrywany - w miarę możliwości na pierwszym, od daty jego złożenia, posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy.
Termin posiedzenia zamieszczany jest na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w zakładce „Aktualności".
-
Zgodnie z art. 22 ust.5a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przed wydaniem opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, szkolenia zawodowego oraz zatrudnienia w województwie Wojewódzka Rada Rynku Pracy w Rzeszowie może zasięgnąć opinii powiatowej rady rynku pracy właściwej miejscowo ze względu na siedzibę szkoły.
-
Zgodnie z art. 22 ust. 5b ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Wojewódzka Rada Rynku Pracy w Rzeszowie wydaje opinię o zasadności kształcenia w danym zawodzie po zapoznaniu się z prognozą zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy, o której mowa w art. 46b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, na podstawie analizy złożonych dokumentów, informacji zawartych we wniosku i danych statystycznych przedstawionych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.
-
Zgodnie z art. 22 ust. 5c ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy opinia o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, o której mowa w ust. 5 pkt 5, jest wydawana na okres 5 lat, z zastrzeżeniem art. 68 ust. 7b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
-
W przypadku wydawania opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, o której mowa w ust.5 pkt.5, na podstawie art. 22 ust. 5d Marszałek Województwa Podkarpackiego zaprasza do udziału w posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Rzeszowie :
I. przedstawiciela pracodawców, organizacji pracodawców, samorządu gospodarczego, innej organizacji gospodarczej, stowarzyszenia lub samorządu zawodowego, lub sektorowej rady do spraw kompetencji, właściwych dla opiniowanego zawodu;
II. dyrektora szkoły występującego o wydanie opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie;
III. przedstawiciela organu prowadzącego szkołę, której dyrektor wystąpił o wydane opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie;
IV. przedstawiciela kuratora oświaty;
V. przedstawiciela właściwej miejscowo powiatowej rady rynku pracy ze względu na siedzibę szkoły, która wystąpiła o wydanie opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie.
-
Wojewódzka Rada Rynku Pracy w Rzeszowie wydaje – w formie uchwały – opinię o zasadności kształcenia w danym zawodzie.
-
Opinia Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Rzeszowie może być: pozytywna lub negatywna.
-
Od opinii Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Rzeszowie odwołanie nie przysługuje.
-
Nieprawidłowe lub niekompletne wypełnienie złożonego wniosku spowoduje, iż wniosek nie będzie rozpatrywany do momentu jego uzupełnienia.
Obowiązujący wzór wniosku o zaopiniowanie zasadności kształcenia w zawodzie